Uczniowie klas IIIe i IIIr kształcący się w zawodach: technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej i technik organizacji reklamy, 4 maja 2019 roku rozpoczęli realizację projektu Erasmus +/ Power "Krok w dorosłość - zagraniczne praktyki zawodowe".

Instytucją, która przyjęła 18 uczniów i 4 opiekunów jest Associação Intercultural Amigos da Mobilidade – Mobility Friends w Barcelos w Portugalii.

Uczniowie przez 5 dni w tygodniu odbywali praktyki zawodowe w sześciu zakładach pracy:

Jomasil, Mestre, Esag, Publicidaddes Jota Jota, Major Publiciadade, Enif.

Uczniowie uczestniczyli również w kursie języka portugalskiego. Czas wolny spędzali w pięknym ośrodku z basenem. Do dyspozycji mieli również siłownię oraz dwa boiska, do siatkówki i piłki nożnej.

W weekendy uczestnicy projektu, w ramach poznawania kultury portugalskiej mieli zaplanowane wycieczki całodniowe. 11 maja zwiedzili: Tui, Valença Viana do Castelo. Wspinaczka na 60 metrową wieżę Templo Monumento Santa Luzia i piękne widoki wywarły na wszystkich niezapomniane wrażenia.

12 maja poznawaliśmy miasto Porto. Podczas rejsu statkiem po rzece Douro wszyscy podziwialiśmy spinające miasto mosty. Porto nazywane jest miastem sześciu mostów, które powstawały na przestrzeni stuleci. Oglądaliśmy je z poziomu rzeki oraz z ich najwyższego punktu widokowego, z mostu Ponte de Dom Luis I.Można też podziwiać te piękne widoki z kolejki szynowej pnącej się stromo w górę, już w obłokach.

Następny weekend 18 maja zaczęliśmy bladym świtem, wyjazdem do Cabo do Roca. Piękne widoki oceanu oraz świadomość, że znajdujemy się na najbardziej wysuniętej na zachód części lądu, będzie dla wszystkich niezapomnianym wspomnieniem. Następnie pojechaliśmy do Lizbony - Belem, a na koniec dnia do Fatimy.

Niedziela 20 maja to zwiedzanie murów obronnych Guimaraes, Bragi i sanktuarium Bom Jesus.

Wszystkie weekendowe wycieczki pozostaną głęboko w pamięci uczniów.

W ośrodku Mobility Friends, wieczorami po kolacji odbywały sie też specjalne uroczystości:

urodziny Mobility Friends, Dzień Rumuński i Polski, pokaz taneczny regionalnej grupy folklorystycznej.

Dzień Polski w Mobility Friends zorganizowali uczniowie Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Melioracji w Krakowie - była prezentacja multimedialna, poczęstunek, śpiewy chórku męskiego. Na zakończenie wszyscy uczestniczyli we wspólnej zabawie.

W ostatnim dniu praktyk, w piątek 24 maja uczniowie otrzymali certyfikaty, dyplomy i oficjalnie zostali pożegnani przez wszystkich pracowników Mobility

Adrianna Fijałka

 

 

Galeria zdjęć

 

 

 

 

Kalendarz roku ZSIŚiM

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31